Цукровий діабет
14 листопада Всесвітній день боротьби з діабетом, який був приурочений до дня народження одного з відкривачів інсуліну Фредеріка Бантінга.
Метою проведення кампанії є підвищення глобальної поінформованості населення про діабет: про зростаючі показники захворюваності в усьому світі і про те, як можна запобігти розвитку цієї хвороби.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я кількість хворих на діабет, як і смертність від цієї недуги, продовжує невпинно зростати. Діабет є однією з провідних причин сліпоти, ниркової недостатності, серцевих нападів, інсульту та ампутації нижніх кінцівок.
Поширеність діабету в Україні за останні 10 років збільшилася вдвічі. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в України є наслідком захворювання на діабет.
В свою чергу дотримання правил здорового способу життя, здорове харчування, регулярна фізична активність, підтримання нормальної маси тіла та відмова від тютюнопаління – все це дозволяє запобігти або відстрочити виникнення діабету 2-го типу.
Гірка хвороба із солодкою назвою: як зрозуміти, що час відвідати лікаря?
Цукровий діабет (ЦД) – хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну чи організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Понад 1 000 000 людей передчасно помирає в Європі саме через цукровий діабет 2 типу. Це дуже поширене захворювання. Близько 415 млн людей у всьому світі мають ЦД, і приблизно у 193 млн людей він недіагностований. Серед хворих на ЦД, близько 90 % припадає саме на ЦД 2 типу. В Україні він займає 3-тє місце за поширеністю після серцево-судинних захворювань та онкології, його перебіг часто є безсимптомним, що дуже ускладнює діагностику та лікування.
Гірка хвороба із солодкою назвою є основною причиною ниркової недостатності, значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті – ампутації та є причиною 1% випадків сліпоти. У людей, що страждають на цукровий діабет, в 2-3 рази вищий ризик розвитку інфаркту та інсульту.
Хвороба часто спричиняє глибокі психологічні та фізичні страждання не лише людини, яка хворіє, а й усіх членів сім’ї. Попри значний обсяг інформації стосовно факторів ризику ЦД 2 типу та доказів успішної профілактики, захворюваність продовжує зростати в усьому світі. І тут важливо розуміти, що раннє виявлення захворювання через скринінг, проведення профілактичних заходів та застосування ефективних методів лікування, запобігають виникненню ускладнень та знижують захворюваність і смертність.
Підступність ЦД 2 типу полягає в тому, що на початку захворювання практично відсутні будь-які ознаки та симптоми. І це призводить до того, що вперше діагноз ЦД 2 типу встановлюється, коли людина хворіє впродовж декількох років. При цьому виникають незворотні зміни, що спричиняють такі ускладнення, як діабетична стопа, ретинопатія та інші. Тим часом ЦД 2 типу постійно прогресує. Важливо починати лікування одразу після встановлення діагнозу.
До факторів ризику ЦД 2 типу відносять:
- наявність родичів з ЦД;
- серцево-судинні захворювання;
- артеріальна гіпертензія (≥140/90 мм рт. ст.);
- високий рівень холестерину;
- надмірна вага та ожиріння;
- низька фізична активність;
- синдром полікістозних яєчників у жінок.
Оцінити власний ризик цукрового діабету можна на сайті Центру громадського здоров’я МОЗ України за посиланням: https://diabetes.phc.org.ua/
Важливо пам’ятати, що результати такого тесту не є діагнозом, і лише вказують на ймовірний ризик виникнення ЦД 2 типу. Для розширеної інтерпретації результату обов’язково варто звернутися до свого сімейного лікаря. Оскільки, тільки лікар визначає подальший план діагностики, профілактичних заходів та лікування; надає рекомендації стосовно зміни способу життя, зокрема, збільшення фізичної активності (щонайменше 150 хв на тиждень помірної інтенсивності), збалансоване харчування (низькокалорійна, низьковуглеводна їжа) тощо. Тож, будьте активними та свідомими стосовно власного здоров’я. І при необхідності своєчасно звертайтеся до свого сімейного лікаря!
Найбільш ефективним способом профілактики чи відстрочення розвитку діабету 2-го типу є корекція способу життя. В якості профілактики рекомендується:
- досягти нормальної ваги тіла/ підтримувати її;
- фізична активність не менше 150 хвилин на тиждень;
- здорове харчування, менше цукру та насичених жирів;
- не курити та не вживати алкоголь.
- Цукровий діабет стає поширеною проблемою, тому дослідження та розробки у галузі медицини ставлять перед собою завдання раннього виявлення цієї хвороби для ефективного лікування та управління. У цьому контексті, проведення скринінгу на цукровий діабет стає важливим інструментом, але важливо знати, кому та з якою регулярністю слід проходити цю процедуру.
- Хто повинен проходити скринінг?
- Люди з факторами ризику
- Сюди входять люди із сімейним анамнезом цукрового діабету, люди з надмірною вагою, ті, хто веде малорухомий спосіб життя, люди старше 45 років, люди з високим кров’яним тиском.
- Жінки під час вагітності
- Вагітні жінки мають проходити скринінг на цукровий діабет, оскільки в цей період збільшується ризик виникнення гестаційного діабету.
- Люди з ожирінням
- Ожиріння є одним із ключових факторів ризику розвитку цукрового діабету. Такі люди повинні регулярно перевіряти рівень цукру в крові.
- Діти
- Рекомендується проводити скринінг дітей та підлітків до 18 років із надмірною вагою і які мають будь-які два з наступних факторів ризику: цукровий діабет 2 типу в анамнезі у родича першого або другого ступеня спорідненості, чорний акантоз (темна ділянка шкіри з потовщеною бархатистою структурою), артеріальна гіпертензія, гіперліпідемія або синдром полікістозних яєчників.
- Як часто потрібно проходити скринінг?
- Залежно від віку та факторів ризику: Для людей до 45 років, які не мають особливих факторів ризику, рекомендується проходити скринінг на цукровий діабет кожні 3 роки. У той же час, для тих, хто старше 45 років чи має збільшений ризик – раз на рік чи частіше. Визначити частоту скринінгу відповідно вашого стану здоров’я допоможе сімейний лікар.
- Під час вагітності: Жінкам, які мають фактори ризику цукрового діабету і вагітність, може бути рекомендовано проходити скринінг не тільки під час вагітності, але і після неї, щоб вчасно виявити можливі порушення метаболізму цукру.
- Діти: Рекомендують проводити скринінг дітей із груп ризику кожні два роки, починаючи з 10-річного віку.
- Важливість раннього виявлення
- Раннє виявлення цукрового діабету дозволяє почати лікування та зміни в способі життя вчасно. Це сприяє кращому управлінню хворобою та запобіганню ускладнень. Скринінг є не тільки інструментом діагностики, але і засобом профілактики, який може зберегти ваше здоров'я на довгі роки.
- Важливо наголосити, що всі, хто потрапляє під категорії ризику, слід консультуватися із лікарем щодо необхідності та регулярності скринінгу. Здоров'я – це великий скарб, і своєчасна увага до нього може забезпечити активний та повноцінний спосіб життя.
Понад мільйон людей передчасно помирає в Європі через цукровий діабет 2 типу. Щоби зрозуміти масштаб проблеми, – це дорівнює кількості жертв трьох авіакатастроф щодня протягом року. Окрім того, часто перебіг цукрового діабету безсимптомний, тому вчасна діагностика вкрай важлива.
Цукровий діабет також поширена проблема й в Україні – він займає 3-тє місце за поширеністю після серцево-судинних захворювань та онкології.
У зоні ризику люди:
- з надлишковою вагою;
- 45 років і старше;
- мають сімейний анамнез діабету чи серцевих захворювань;
- страждають на високий кров’яний тиск;
- ведуть малорухливий спосіб життя.
Як запобігти?
- досягти нормальної ваги тіла/ підтримувати її;
- фізична активність не менше 150 хвилин на тиждень;
- здорове харчування, менше цукру та насичених жирів;
- не курити та не вживати алкоголь.
Як три авіакатастрофи щодня: у Європі від цукрового діабету 2 типу передчасно помирає понад мільйон кожного року Більше про цукровий діабет на сайті ЦГЗ за посиланням: https://phc.org.ua/search/content?keys=%D1%86%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B9+%D0%B4%D1%96%D0%B0%D0%B1%D0%B5%D1%82
5 міфів про цукровий діабет
Цукровий діабет – це серйозне захворювання, яке стосується мільйонів людей по всьому світу: близько 415 млн людей у всьому світі мають цукровий діабет, приблизно у 193 млн людей він недіагностований. Та попри це навколо цієї хвороби вирує багато міфів, які викликають непорозуміння та невірні уявлення. Розглянемо п'ять найбільш поширених міфів про цукровий діабет.
Міф 1: Цукровий діабет виникає тільки у людей з надмірною вагою
Надмірна вага може бути фактором ризику для розвитку цукрового діабету 2 типу, та це захворювання може також виникнути у людей з нормальною чи навіть недостатньою вагою. Генетика, неправильний спосіб життя та інші фактори також впливають на ризик виникнення цієї хвороби.
Міф 2: Люди з цукровим діабетом не можуть споживати цукор
Люди з цукровим діабетом повинні обмежувати споживання цукру, та вони все ж можуть включати його в раціон у розумних кількостях. Важливо дотримуватися збалансованої дієти та розподіляти вуглеводи рівномірно протягом дня.
Міф 3: Тільки старші люди хворіють на цукровий діабет
Цукровий діабет може виникнути у будь-якому віці, зокрема в дитячому. Зараз відзначається тенденція до збільшення випадків діабету серед молоді, що пов'язано з несприятливими змінами в стилі життя та харчових звичках.
Міф 4: Цукровий діабет не лікується
Попри те, що це захворювання потребує постійного керування та уваги, цукровий діабет може бути контрольований за допомогою правильного лікування, дієти та активного способу життя. Багато людей з цукровим діабетом ведуть повноцінне життя, дотримуючись рекомендацій лікарів.
Міф 5: Тільки люди з цукровим діабетом повинні вимірювати рівень цукру в крові
Вимірювання рівня цукру в крові – це не лише необхідна процедура для тих, хто вже має цукровий діабет, але і важливий елемент профілактики для людей з високим ризиком. Раннє виявлення може допомогти у контролі та управлінні захворюванням.
Важливо розуміти хворобу на рівні фактів, а не приймати уявлення, що можуть призвести до невірних висновків та неправильних рішень. Інформованість та свідомість про діабет допомагають не лише тим, хто стикається з цією хворобою, але й усій громаді у підтримці та профілактиці цього захворювання.