A A A K K K
людям із порушенням зору
КНП «Корюківська центральна районна лікарня" Корюківської міської ради

Вакцинація від COVID-19

Дата: 19.04.2024 13:42
Кількість переглядів: 176

Чи рекомендоване наразі дорослим третє бустерне щеплення проти COVID-19?

Міністерство охорони здоров’я України оновило рекомендації з вакцинації проти COVID-19, затвердивши Наказом МОЗ України від 27.09.2023 № 1700 «Про введення в дію підпункту 1.1 пункту 1 Рішення оперативного штабу Міністерства охорони здоров’я України з реагування на ситуації з поширення інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом вакцинації від 15 вересня 2023 року» позиції Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) № 04-09/2023-1, 04-09/2023-2, 04-09/2023-3. Згідно цих рекомендацій, третє бустерне щеплення в першу чергу можуть отримати групи, що мають найвищий ризик смерті від COVID-19 (літні люди понад 60 років, дорослі віком до 60 років з серйозними супутніми захворюваннями чи важкою формою ожиріння), інші групи медичного ризику (імуноскомпроментовані дорослі, підлітки та діти від 6 місяців, вагітні, медичні працівники). Представники інших груп населення можуть отримати третій бустер за власним бажанням та за умови наявності достатньої кількості доз вакцини для щеплення пріорітетних груп.  Інтервал до введення додаткової бустерної дози має складати щонайменше 6 місяців від введення попередньої бустерної дози.

Чи можна для вакцинації проти COVID-19 дітей віком 5–11 років використовувати вакцину, що використовується для дітей віком понад 12 років, але в меншому об’ємі? Наприклад, набрати в шприц не 0,3 мл, а 0,1 мл.

Ні, не можна. Вакцина для дітей віком до 12 років це окрема форма виготовлення, що містить не 30 мкг мРНК, а — 10 мкг на дозу. Вакцина, що використовується для дітей віком понад 12 років, не може бути використана для дітей молодше дозволеного віку.

Якщо дітям віком до 12 років була випадково введена вакцина, що призначена для застосування в дітей віком понад 12 років, чи необхідно їх зараховувати до курсу первинної вакцинації? Чи потрібно розпочинати вакцинацію спочатку?

Якщо дітям до 12 років ввели випадково дозу вакцини, яка призначена для дітей віком понад 12 років, нема потреби розпочинати вакцинацію спочатку. Введена доза зараховується до курсу первинної вакцинації. Якщо це була перша доза вакцини в курсі первинної вакцинації, то для другої дози все одно необхідно застосовувати вакцину, що призначена для дітей до 12 років. Так само й у випадку бустерної дози.

Якщо на момент введення другої дози вакцини дитині виповнилося 12 років, то вводити вакцину для дітей до 12 років для завершення первинної вакцинації, чи вводити вакцину для відповідного віку?

Ви маєте ввести вакцину, показання до використання якої відповідають віку дитини. Отже, у якості другої дози вводиться вакцина, призначена для щеплення дітей віком понад 12 років і з зарахуванням як першої дози вакцини, що була введена до  12 років.

Чому відрізняються дози вакцин проти COVID-19 для дітей віком до 11 років від доз вакцин для дітей віком понад 12 років та дорослих?

Дійсно, для дітей віком від 6 місяців до 11 років використовують вакцини, що містять меншу кількість мРНК. Клінічні дослідження продемонстрували, що така кількість усе ще викликає імунну відповідь у дітей цієї вікової групи. На відміну від багатьох лікарських засобів, дозування вакцини проти COVID-19 залежить не від ваги пацієнта, а від віку на день вакцинації. Дози розраховуються на основі віку, а не ваги, оскільки вакцини не потрапляють через кровотік до всіх частин тіла людини, як інші ліки, наприклад, антибіотики.

Як вакцинують проти COVID-19 людей з автоімунними захворюваннями?

Зважають на приймання імуносупресивних препаратів та рівень імуносупресії — якщо вона надто сильна, то чекають завершення терапії; якщо низька та імунну систему наразі ніщо особливо не пригнічує, то можна робити без очікування. Це регулює Наказ МОЗ України No2070 від 11.10.2019 «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні та Переліку медичних протипоказань до проведення профілактичних щеплень», зокрема, підпункт 5.6 — «Вакцинація під час проведення імуносупресивної терапії»: «Щеплення осіб із високим рівнем імуносупресії інактивованими вакцинами проводяться після закінчення терапії. Щеплення осіб із низьким рівнем імуносупресії інактивованими вакцинами проводять на тлі прийому препаратів.» Критерії рівнів імуносупресії наводяться в цьому наказі.

У мене алергія на пилок чи пил. Мені можна вакцинуватися проти СOVID-19?

Так, можна. Побутова чи сезонна алергії не є протипоказанням для жодної вакцинації, у тому числі і проти COVID-19. Люди з полінозом чи алергійним ринітом можуть вакцинуватися навіть у період загострення хвороби. Протипоказанням до застосування вакцин проти COVID-19 є важка алергія до одного з компонентів вакцини або на попередню дозу вакцини.

Чи безпечні вакцини проти COVID-19 для людей, які живуть із ВІЛ?

Так, безпечно. Наявні зараз вакцини не відносяться до «живих» вакцин. Немає підстав очікувати, що вакцини будуть менш безпечні для імуноскомпроментованих людей. Не зареєстровано фармакологічних взаємодій між вакцинами проти COVID-19 і АРВ препаратами, а отже, людям, які живуть із ВІЛ, не варто уникати щеплення та/або припиняти прийом таких препаратів.

Коли можна вакцинувати людину проти COVID-19, якщо вона має онкологічне захворювання?

Вакцинація людей з онкологічними захворюваннями проводиться як під час проведення терапії, так і в проміжках між курсами. Вакцини проти COVID-19 є безпечними для таких пацієнтів, бо не відносяться до так званих «живих» вакцин. В осіб з онкологією може бути погана імунна відповідь на введену вакцину. Тому для таких осіб передбачено введення додаткової дози до первинної вакцинації. Додаткова доза вводиться щонайменше через 28 днів після останньої дози основного курсу. Також для таких осіб скорочується інтервал до введення першої бустерної дози, яка вводиться через 3 місяці після додаткової.

Чи потрібно робити щеплення проти COVID-19, якщо людина нещодавно перенесла інсульт?

Так, потрібно. Незабаром після інсульту або транзиторної ішемічної атаки людина має значно вищий ризик повторного інсульту. Крім того, проведені дослідження демонструють, що COVID-19 також значно підвищує ризик інсульту. Зробивши щеплення, ви можете знизити ризик постковідного інсульту в людини. Тому медичні працівники повинні заохочувати всіх, у кого був інсульт або має високий ризик виникнення інсульту, зробити щеплення проти COVID-19.

Чи потрібно рекомендувати проведення тесту на антитіла до SARS-Cov2 після або перед вакцинацією/ревакцинацією (бустером) проти COVID-19?

Наразі визначати антитіла не рекомендується для оцінки необхідності вакцинації у невакцинованої особи або для оцінки імунітету до SARS-CoV–2 після вакцинації проти COVID-19 або після перенесеного COVID-19. Жоден із дозволених тестів для визначення антитіл до SARS-CoV–2 не були схвалений для оцінки специфічного імунітету або захисту від інфекції SARS-CoV–2.

Чи може бути введена вакцина проти COVID-19 бути причиною позитивного результату тесту на коронавірусну інфекцію, наприклад ПЛР-тесту чи експрес- тесту для визначення антигену?

Ні, введена вакцина проти COVID-19 не може бути причиною позитивного результату ПЛР-тесту або експрес-тесту на антиген. Однак, оскільки вакцина проти COVID-19 викликає імунну відповідь, можливий позитивний результат тесту на антитіла (серологічного тесту).

Як вчинити у ситуації, коли в період після вакцинації проти COVID-19 був діагностований міокардит чи, наприклад, перикардит?

Розвиток міокардиту або перикардиту після дози мРНК вакцини проти COVID-19 (тобто Moderna або Pfizer-BioNTech) є обмеженням до подальшої вакцинації будь-якою вакциною проти COVID-19. До отримання додаткових даних про безпеку експерти радять не вводити наступні дози будь-якої вакцини проти COVID-19.Якщо після оцінки користі-ризику приймається рішення про введення наступної дози вакцини проти COVID-19, науковці радять зачекати з продовженням вакцинації до одужання.

Чи є причиною відмовитися від щеплення проти COVID-19 наявність ризику виникнення міокардиту чи перикардиту після вакцинації мРНК вакциною?

Ні. Вивчивши наявні дані про ризики та переваги щеплення мРНК вакцинами проти COVID-19 (наприклад, Moderna або Pfizer-BioNTech), ACIP та CDC зазначили, що переваги профілактики COVID-19 та його тяжких наслідків вищі, ніж ризик виникнення рідкісних випадків міокардиту та перикардиту у всіх групах населення, рекомендованих для вакцинації. Продовження інтервалу до 8 тижнів між введенням першої та другої дози вакцин у первинній вакцинації для деяких людей може знизити ризик виникнення рідкісних випадків міокардиту і перикардиту, пов’язаних із вакцинацією.

У людини інкубаційний період COVID-19 чи вже явна хвороба. Чи безпечною є вакцинація проти COVID-19 у цьому разі?

Так, це питання вивчене і зроблено висновки, що вакцинація є безпечною. Вакцинація під час хвороби чи інкубаційного періоду не збільшує ризик побічних ефектів та не впливає на тяжкість перебігу.

Кому не можна робити щеплення проти COVID-19?

Вакцинація протипоказана тим, хто має алергічні реакції на будь-який із компонентів вакцини, у кого була важка алергічна реакція на першу дозу вакцини, чи є гарячка (температура понад 38). Застуда чи нежить, коли температура менша за 38, не є перешкодою для вакцинації. Водночас, зважаючи на те, що особа з ознаками застуди, підвищеною температурою може мати перебіг COVID-19, задля убезпечення зараження SARS-CoV–2 медичних працівників, відвідувачів медзакладу, не рекомендовано запрошувати на вакцинацію осіб із такими симптомами. Не можна вакцинувати людей, молодших, ніж зазначено в ін-
струкції до вакцини. Якщо сказано, що вакцинація від 18 років, отже, молодших не вакцинувати. Ймовірно, що із часом отримані дані досліджень дозволять змінити інструкції, але поки так.

Ввели вакцини від COVID-19 та від інших інфекцій з інтервалом меншим за 14 днів. Це зараховується?

Так, зараховується.

Зробили вакцину від COVID-19. І тут виникла потреба в екстреній вакцинації від іншої хвороби (наприклад, від сказу). Чи можна її робити й коли?

Жодних інтервалів витримувати не потрібно. Необхідна екстрена вакцинація — робіть.

Чи можна поєднувати вакцини проти COVID-19 з вакцинами проти грипу?

Дозволено вводити вакцини проти грипу і в один день, і з будь-яким інтервалом після введенням будь-якої вакцини проти COVID-19, які схвалені до використання в Україні.

Як поєднати вакцинацію проти COVID-19 з проведенням проби Манту/IGRA?

За потреби, пробу з туберкуліном або IGRA краще провести та інтерпретувати перед вакцинацією або відкласти її проведення на щонайменше 4 тижні після вакцинації проти COVID-19. Щеплення вакцинами проти COVID-19 може бути проведено в будь-який час після завершення всіх етапів проби з туберкуліном/IGRA.

Чи можна вакцинувати від COVID-19 людину, яка приймає протитуберкульозні препарати, є МБТ+?

Дослідження продемонстрували, що туберкульоз асоціюється з 2 -кратним підвищеним ризиком важкого перебігу COVID -19. Хворі на туберкульоз є в пріоритетній групі вакцинації проти COVID-19. Прийом протитуберкульозних препаратів не є протипоказанням до вакцинації проти COVID-19.

Чи можуть хворі на гепатит В або С, які перебувають на противірусній терапії, щепитися від COVID-19?

Так. Немає доказів того, що вакцини проти COVID-19 впливають на лікування гепатиту B або С. Як і всі інші вакцини, вакцини проти COVID-19 безпечні для людей, які проходять лікування гепатиту B або С.

Чи можна між введенням першої та другої доз вакцини проти COVID-19 проводити планові щеплення проти інших інфекційних хвороб?

Відповідно до чинних рекомендацій в Україні проводити планові щеплення між першою та другою дозами вакцини від COVID-19 можна. Після отримання вакцинації проти інших інфекційних хвороб вакцинація від COVID-19 може бути проведена через 14
днів і навпаки. У разі недотримання зазначених рекомендацій і введення вакцини з меншим інтервалом часу дози вакцин будуть зараховані. Ці рекомендації мають тимчасовий характер і з великою ймовірністю будуть змінені. Адже в багатьох країнах світу вже взагалі відсутні інтервали між введенням вакцин проти COVID-19 та вакцинами проти інших інфекційних хвороб, щеплення проти яких передбачені календарем.

Яка позиція ВООЗ щодо одночасного введення вакцин проти COVID-19 та вакцин проти інших інфекційних хвороб?

ВООЗ рекомендує країнам розглянути можливість одночасного введення вакцин проти COVID-19 (включно з вакцинами, які адаптовані під варіанти) із сезонними вакцинами проти грипу, якщо це епідеміологічно виправдано. Ґрунтуючись на результатах кількох досліджень одночасного введення вакцин проти COVID-19 та досліджень одночасного введення інших вакцин для дорослих, вакцини проти COVID-19 можна вводити одночасно або в будь-який час до чи після інших вакцин для дорослих і підлітків, у тому числі живих атенуйованих, інактивовані вакцини, вакцини з ад’ювантом або без нього. Те саме стосується вакцинації матері вакцинами, рекомендованими під час вагітності. При одночасному введенні вакцини їх треба вводити в різні місця, бажано в різні кінцівки. Рекомендується продовжувати фармаконагляд. ВООЗ прагне до впровадження всіх вакцин, включно з вакцинами від COVID-19, на основі доступності щеплень у різних вікових групах. Такий програмний підхід допоможе досягти більшого охоплення вакцинами, підвищить ефективність впровадження вакцин і захистить системи охорони здоров’я.

Чи можна вводити вакцину проти COVID-19 в один день із вакциною АДП-М?

В Україні вже схвалені одночасне введення вакцини проти грипу та проти COVID-19. З іншими вакцинами, наразі, схвалено інтервал для введення — 14 днів до чи після. Заразом, існують винятки, які визначають, що вакцина АДП-М може бути введена одночасно з вакциною проти COVID-19. Такими ситуаціями можуть бути:

• коли існує ризик того, що особа не отримає рекомендовану за віком/пропущену дозу через обмежений доступ до медичних послуг або з іншої причини;

• коли особа потребує прискореного графіка вакцинації під час планування подорожі або перед проведенням імуносупресивної терапії чи трансплантацією;

• коли необхідно провести екстрену вакцинацію;

• на клінічний розсуд лікаря з урахуванням поточних результатів наукових досліджень.

Чи припинення карантину щодо COVID-19 в Україні скасовує необхідність вакцинації проти цієї інфекції?

Вакцинація залишається актуальною незважаючи на скасування карантину через COVID-19 в Україні. Адже скасування карантину не скасовує сам COVID-19. Навіть у літній період в Україні реєструються тяжкі випадки цієї інфекції, смерті від неї. Особливо важливо через вакцинацію захищати людей із групи ризику — віком понад 60 років, з хронічними захворюваннями, вагітних.

Чи заява ВООЗ про припинення надзвичайної ситуації у сфері охорони здоров’я міжнародного масштабу означає зміну груп пріоритетності вакцинації проти COVІD-19 в Україні?

Ні. Щеплення залишається єдиним способом зниження ризику тяжкого перебігу коронавірусної хвороби. SARS-CoV–2 циркулюватиме й надалі, що представляє загрозу для осіб із груп ризику тяжкого перебігу COVID-19. В Україні левова частка серед випадків смертей через COVID-19 (понад 85%) припадає на людей віком понад 60 років. Саме вони потребують пріоритетної вакцинації та отримання бустерних доз вакцини, як і люди із супутніми серйозними захворюваннями. Від початку вакцинальної кампанії в Україні зроблено понад 35,4 млн щеплень. Загалом, станом на 30 квітня 2023 року понад 850 тис. осіб не отримали другу дозу первинної вакцинації, та понад 12,3 млн осіб ще не отримали першу бустерну дозу щеплення.

Коли закінчиться пандемія COVID-19?

Ані Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ), ані будь-яка інша організація не вирішує, коли починається або закінчується пандемія. COVID-19 уже не є причиною надзвичайної ситуації в охороні здоров’я міжнародного характеру. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я вперше назвала COVID-19 пандемією. Насправді fні ВООЗ, ні будь-яка інша установа не може вирішувати, коли починається або закінчується пандемія. Це означає, що конкретний день, який усі вважатимуть за кінець пандемії COVID-19, може ніколи і не настати. ВООЗ усе ще вважає COVID-19 пандемією, але за рішенням ВООЗ COVID-19 більше не вважається надзвичайною ситуацією в охорони здоров’я, що має міжнародне значення. У заяві ВООЗ йдеться, що COVID-19 все ще становить глобальну загрозу.

Чи рекомендуються вакцини від COVID-19 для постконтактної профілактики захворювання?

Вакцини проти COVID-19 не рекомендуються для постконтактної профілактики. Слід розуміти, що вакцинація має на меті допомогти запобігти важкому перебігу COVID-19.

Чи можна вакцинуватися проти COVID-19 тому, хто отримував лікування від COVID-19?

Якщо людина перехворіла на COVID-19, їй усе одно слід пройти вакцинацію проти COVID-19. Противірусні препарати, зокрема нірматрелвір / ритонавір (паксловід), ремдесивір, молнупіравір, не впливають на відповідь на вакцини проти COVID-19, як і противірусні препарати від інших інфекцій. Це пов’язано з тим, що доступні зараз вакцини проти COVID-19 не є живими вакцинами.

Як вакцина взаємодіє з іншими ліками? Чи потрібно припинити прийом інших препаратів, щоб зробити щеплення проти COVID-19?

Ні, у більшості випадків прийом ліків не слід припиняти до щеплення. Є кілька ситуацій, у яких можна порадити або відкласти вакцинацію, або відкласти прийом певного препарату:

  • Деяким людям, які приймають препарати для розрідження крові (антикоагулянти), можна порадити відкласти вакцинацію, якщо існує високий ризик кровотечі після введення вакцини. Більшість людей, які приймають стабільну дозу препарату для розрідження крові, зможуть отримати вакцину без будь-яких змін у схемі прийому ліків.
  • Люди, які приймають імуносупресанти, включно з хіміотерапією, повинні обговорити найкращий час
    вакцинації зі своїм лікарем.
  • Люди, які приймають інші ліки, повинні продовжувати їх регулярний прийом без перерви на час вакцинації.

При підготовці до використання мРНК-вакцини від Pfizer не був уведений увесь об’єм розчинника. Чи можна використовувати вакцину?

Якщо під час відновлення мРНК-вакцини від Pfizer із флакона стався витік розчинника або не весь необхідний об’єм розчинника було введено, можна використовувати вакцину, якщо у флакон введена більша частина розчинника. Якщо немає впевненості щодо того, яку кількість розчинника ви ввели, то можна використовувати вакцину, якщо можна набрати принаймні 4 дози вакцини. Переконайтеся, що був дотриманий інфекційний контроль.

Чи можна вакцинувати проти COVID-19 осіб, в анамнезі у яких був синдром Гійєна – Барре (СГБ)?

Так, якщо у особи раніше був діагностований СГБ, вона може отримати вакцину проти COVID-19. Європейське агентство з лікарських засобів (EMA), Консультативний комітет США з практики імунізації (ACIP) і Глобальний консультативний комітет Всесвітньої організації охорони здоров’я з безпеки вакцин (GACVS) розслідували випадки СГБ після вакцинації проти COVID-19. EMA дійшла висновку, що зв’язок між СГБ та вакцинацією AstraZeneca можливий; однак ACIP і GAVCS дійшли висновку, що наразі наразі не можна стверджувати, що повідомлення про СГБ пов’язані з вакцинацією. GACVS рекомендував особам, які щепляться AstraZeneca або Janssen, негайно звертатися по медичну допомогу у разі появи ознак і симптомів СГБ.

Чи можна продовжувати вакцинацію від COVID-19, якщо в анамнезі є параліч Белла?

Так, якщо у пацієнта в анамнезі діагностовано параліч Белла, то щеплення проти COVID-19 робити рекомендується.
Наявні сьогодні дані не свідчать про те, що вакцини проти COVID-19 можуть спричинити параліч Белла.

Чи можуть вакцини проти COVID-19 призвести до паралічу Белла?

Сьогодні немає доказів, які підтверджують зв’язок між вакцинами проти COVID-19 та паралічем Белла. Проте чотири випадки паралічу Белла було зареєстровано у групі з понад 18 000 учасників, які отримали вакцину Pfizer у клінічному дослідженні фази 3, і не було випадків захворювання в плацебо-групі. Також повідомлялося про випадки паралічу Белла після вакцинації проти COVID-19 у кількох країнах. Поки не відомо, чи ці приклади випадкові,тому що їх частота не перевищувала очікувану в популяції.

Чи можуть вакцини проти COVID-19 призвести до безпліддя?

Перш ніж розпочати клінічні дослідження застосування у людей вакцини Pfizer, Модерна та AstraZeneca, були проведені дослідження щодо їх впливу на фертильність у тварин. Отримані дані продемонстрували, що введення вакцин не вплинули на перебіг вагітності порівняно з невакцинованими тваринами.
Два дослідження, проведені в Ізраїлі, оцінили вплив вакцин на фертильність у жінок, які проходили екстракорпоральне запліднення (ЕКО) або інтрацитоплазматичну ін’єкцію сперми (ICSI) і були щеплені вакциною Pfizer. Також були проведені два дослідження у США та Ізраїлі у жінок, які пройшли ЕКО та були щеплені мРНК-вакцинами. Ці чотири дослідження продемонстрували, що мРНКвакцини не впливають на якість та кількість яйцеклітин, вироблених жінками, та на успішний результат їх запліднення, кількість ембріонів у результаті якісного запліднення або настання вагітності при проведенні
лікування. З огляду на те, що вакцини Pfizer і Moderna не вплинули на результати лікування безпліддя, це означає, що вакцини не призводять до безпліддя. Дослідження у чоловіків, які щеплені вакцинами Pfizer і Moderna, продемонстрували, що кількість і якість сперматозоїдів не змінилися після того, як вони отримали мРНК-вакцину – як у здорових чоловіків, так і в чоловіків, у яких була знижена фертильність до початку вакцинації.

Які вакцини проти COVID-19 можна використовувати вагітним?

Перевагу слід надавати вакцинам на платформі м-РНК (в Україні наразі доступна вакцина Комірнаті). Якщо вакцина на м-РНК платформі недоступна, можна використати векторну вакцину (в Україні наразі доступна вакцина Jcovden/Janssen).

Чи рекомендована вагітним вакцинація проти COVID-19?

Так. Вагітні мають підвищений ризик тяжкого перебігу COVID-19. Також завдяки щепленню, отриманому матір’ю під час вагітності, дитина мамтиме захист від захворювання в перші місяці життя.

В яких випадках можна вводити вакцину від COVID-19 одночасно з іншими вакцинами або з довільним інтервалом від інших вакцин?

Згідно поточних рекомендацій НТГЕІ:

  • Вакцини проти COVID-19 можна вводити одночасно з неживою вакциною проти грипу під час одного візиту у різні кінцівки або з будь-яким часовим проміжком.
  • Планова вакцинація проти інших інфекційних хвороб (за винятком неживої вакцини проти грипу) проводиться з інтервалом у 14 днів з вакцинацією проти COVID-19. Цей рекомендований мінімальний інтервал між вакцинами наразі єзапобіжним та дозволяє уникнути помилкового віднесення НППІ до тієї чи іншої конкретної вакцини.
  • Одночасне введення (у той же день) або з меншим інтервалом, ніж 14 днів між введенням вакцини проти COVID-19 та іншими живими та неживими вакцинами може бути виправданим в окремих ситуаціях, зокрема:
  1. коли існує ризик того, що особа не отримає рекомендовану за віком/пропущену дозу через обмежений доступ до медичних послуг або з іншої причини;
  2. коли особа потребує прискореного графіка вакцинації під час планування подорожі або перед проведенням імуносупресивної терапії чи трансплантацією;
    коли необхідно провести екстрену вакцинацію;
  3. на клінічний розсуд лікаря з урахуванням поточних результатів наукових досліджень.

Чи можна комбінувати вакцини від коронавірусної інфекції?

Так, можна. У випадку, коли ви отримали першу дозу конкретною вакциною, яка недоступна на момент проведення другої дози (або якщо на першу дозу сталася важка реакція), можливі такі комбінації препаратів:

  • інактивована вакцина (Coronavac) на першу дозу +м-РНК (Comirnaty, SpikeVax ) чи векторна вакцина (SKBio, Vaxzevria Covishield) на другу дозу;
  • векторна вакцина (SKBio, Vaxzevria Covishield) на першу дозу + м-РНК вакцина (Comirnaty, SpikeVax ) на другу дозу;
  •  м-РНК вакцина (Comirnaty, SpikeVax ) на першу дозу + векторна вакцина (SKBio, Vaxzevria Covishield) на другу дозу;
  • (вище сказане не стосується векторної вакцини Jcovden, оскільки первинний курс при щепленні цієї вакциною складається лише з однієї дози).

Якщо ви отримали первинний курс вакцини, дозволяється отримати бустерні щеплення вакциною іншого типу. 

Наприклад, якщо людина отримала базовий курс м-РНК вакциною Comirnaty чи Moderna чи будь-якою іншою вакциною, вона може отримати бустерне щеплення (як перше, так і друге) інактивованою вакциною CoronoVac. Можлива й зворотня ситуація: після первинного курсу інактивованої вакцини  CoronoVac можна отримати перше й друге бустерне щеплення м-РНК вакциною Comirnaty чи векторною вакциною Jcovden.

За яким графіком вакцинуються від COVID-19 діти?

Діти 5-11 років щеплюються лише вакциною Comirnaty у відповідному “дитячому” дозуванні (0,2 мл). Первинний курс вакцинації складається з 2-х доз з мінімальним інтервалом 21- 28 днів (Примітка: НТГЕІ рекомендує за можливості збільшити цей інтервал до 8 тижнів). Бустерні дози для цієї вікової групи наразі не передбачені.
Підлітки 12-17 років щеплюються лише вакциною Comirnaty (стандартною “дорослою” дозою” 0,3 мл). Первинний курс вакцинації складається з 2-х доз з мінімальним інтервалом 21 день. Бустерне щеплення дана вікова група може отримати за 6 місяців від завершення первинного курсу вакцинації. (Примітка: якщо дитина з медичних показань отримала додаткову дозу вакцини, то бустер вводиться за 3 місяці після отримання додаткової дози). Застосування другої бустерної дози у дітей віком понад 12 років потребує додаткового вивчення.

За яким графіком вакцинуються від COVID-19 дорослі?

Первинний курс вакцинації може складатися з:

  • двох доз інактивованої вакцини Coronavac від Sinovac, введених з мінімальним інтервалом 14 днів
  • двох доз м-РНК вакцини Comirnaty від Pfizer, введених з мінімальним інтервалом 21 день
  • однієї дози вакцини Jcovden від Johnson & Johnson

За 5 місяців від первинного курсу всім пацієнтам віком 18+ можна провести бустерне щеплення будь-якою зі згаданих вище вакцин (Примітка: пацієнти 12-17 років можуть отримати перше бустерне щеплення виключно вакциною Комірнаті за 6 місяців від завершення первинного курсу). За 4 місяці від першої бустерної дози всі пацієнти віком 18+ можуть отримати другу бустерну дозу будь-якою із згаданих вакцин (друге бустерне щеплення для підлітків 12-17 років наразі не передбачене). В першу чергу другу бустерне щеплення мають отримати групи медичного ризику. 

 

Чи можна вводити вакцину від коронавірусної інфекції одночасно з іншими вакцинами?

Наразі в Україні схвалено введення вакцини від COVID-19 та інших вакцин з інтервалом 14 днів за винятком вакцини від грипу та екстреної вакцинації від правця, сказу та інших випадків постконтактної профілактики захворювань. В таких випадках вакцина від COVID-19 та інша вакцина вводяться одночасно або з будь-яким інтервалом.

Навіщо вакцинуватися проти COVID-19? Адже у більшості людей хвороба перебігає легко.

На жаль, ніхто не може бути певним, що знаходиться “в більшості” і гарантовано матиме легкий перебіг захворювання. Адже схильність мати тяжкий перебіг хвороби
значною мірою залежить від генетичних особливостей. Тож ми не можемо бути певні, як перенесемо хворобу, поки не захворіємо.
Крім того, є категорії людей, які, скоріше за все, матимуть важкий перебіг COVID-19 з великими шансами летального випадку. Це особи похилого віку, пацієнти з хронічними захворюваннями (цукровим діабетом, астмою тощо), особи з ожирінням, імуноскомпрометовані пацієнти (з вродженим чи набутим імунодефіцитом). Вакцинація життєво необхідна цим групам людей та тим, хто їх оточує.

Також варто взяти до уваги, що «легкий» перебіг COVID-19 означає, що людина не потребувала госпіталізації, штучної вентиляції легенів, не розвинула т.з. «цитокіновий шторм». Але і за легкого перебігу хвороби пацієнт може відчувати постійний біль в
м’язах, кістках, голові, мати порушення сну, не бути здатною до розумової чи фізичної праці, а також зіткнутись з довготривалими наслідками COVID-19 – так званим “лонг-ковідом” (“довгим” ковідом), коли певні симптоми можуть проявлятись протягом тижнів чи навіть місяців після перенесеного захворювання.

Чи можна вводити вакцину від COVID-19 в один день з iншими вакцинами або з довільним інтервалом від інших вакцин?

Наразі в Україні схвалено введення вакцини від COVID-19 та інших вакцин з інтервалом 14 днів за винятком вакцини від грипу та екстреної вакцинації від правця, сказу та інших випадків постконтактної профілактики захворювань. В таких випадках вакцина від COVID-19 та інша вакцина вводяться одночасно або з будь-яким інтервалом.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень