A A A K K K
людям із порушенням зору
КНП «Корюківська центральна районна лікарня" Корюківської міської ради

Щодо проведення Всесвітнього дня боротьби з раком

Дата: 26.01.2024 14:12
Кількість переглядів: 42

Інформуємо, що 04 лютого 2024 року відзначається Всесвітній день боротьби з раком, мета якого запобігти мільйонам щорічних смертей у світі шляхом підвищення обізнаності населення про рак.

За оцінками експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), без рішучих дій з боку урядів, громадських організацій, медичних працівників та волонтерів, до 2030 року в Європейському Регіоні щорічно реєструватиметься 5,4 мільйона випадків раку та 2,5 мільйона смертей.

Рак є соціальною проблемою, яка в цілому впливає на розвиток суспільства, у тому числі і економічний. Інвестування в профілактику та раннє виявлення раку набагато дешевше, ніж боротьба з його наслідками. Рак може уразити будь-кого. На нього хворіють громадяни будь-якого віку, з різних країн, та усіх соціально-економічних груп. На сьогодні спостерігається тенденція «омолодження» захворюваності на рак, тобто все більше хворіють молоді чоловіки та жінки в розквіті сил.

Тема Всесвітнього дня боротьби з раком у 2022-2024 роках – «Усунення прогалин у догляді». Трирічна кампанія акцентована на тому, що кожна людина повинна мати доступ до онкологічної допомоги і присвячена виявленню та усуненню бар’єрів, які існують для багатьох людей у всьому світі, в доступі до необхідної їм допомоги.

Рак – не вирок. Це хвороба, з якою можна боротись і яку можна перемагати!

 

Кожного року, в світі, виявляється більше 10 млн. людей, хворих на рак і приблизно 8 млн. помирають від нього. У Європейському регіоні, за наявними оцінками, якщо не вжити більш рішучих заходів, то до 2030 року захворюваність на рак досягне 5,4 млн випадків на рік, і щорічно від онкологічних захворювань помиратимуть 2,5 млн.

Рак – це загальне позначення великої групи хвороб, які можуть уражати будь-яку частину тіла. Використовуються також такі терміни, як злоякісні пухлини або новоутворення. Розвивається пухлина однієї єдиної клітини та має характерну ознаку – швидке розмноження аномальних клітин, що проростають за межі своїх звичайних меж та здатні поширюватися в інші органи.

Перетворення нормальної клітини в пухлинну відбувається в ході багатоетапного процесу, що зазвичай являє собою перехід передракового стану в злоякісне новоутворення. Ці зміни відбуваються в результаті взаємодії між генетичними факторами людини й трьома категоріями зовнішніх факторів, що включають:

  • Фізичні канцерогени (ультрафіолетове, іонізуюче випромінювання, тривале травмування тканини тощо).
  • Хімічні канцерогени (азбест, компоненти тютюнового диму, афлатоксини, миш’як та інші забруднювачі харчових продуктів і питної води).
  • Біологічні канцерогени (інфекції, викликані деякими вірусами, бактеріями або паразитами тощо).

Основними чинниками ризику розвитку онкологічних захворювань є: вживання тютюну, алкоголю, нездорове харчування, хронічний стрес, інфекції, у тому числі викликані вірусами гепатиту B або C і деякими типами вірусу папіломи людини, і навіть вік людини.

Мільйони життів можна рятувати щороку, впроваджуючи стратегії профілактики, раннього виявлення та лікування з урахуванням ресурсів. Щонайменше одну третину всіх смертей, пов’язаних із раком, можна уникнути шляхом регулярного обстеження, раннього виявлення та лікування.

Розвиток раку можна попередити, зменшивши вплив факторів ризику:

Безпечної для здоров’я дози алкоголю взагалі не існує. Але існує пряма залежність ризику раку від доз алкоголю: що більше спиртних напоїв ви вживаєте, то вищим стає ризик раку.

  • Надмірна вага або ожиріння. Загалом збільшення ваги, особливо у дорослому віці, пов’язане з підвищеним ризиком розвитку 12 різних видів раку, включаючи рак стравоходу, ободової та прямої кишки, молочної залози, слизової оболонки матки та нирок.
  • Дієта та харчування. Експерти припускають, що дієти та споживання їжі з високим вмістом червоного м’яса, обробленого м’яса, солоної їжі та низьким вмістом фруктів і овочів, підвищують ризик захворіти на рак, зокрема товстої кишки, носоглотки та шлунка. Щоб зменшити ризик виникнення раку, підтримуйте принципи здорового харчування. Передусім у щоденний раціон мають входити фрукти та овочі, а від великої кількості червоного м’яса і м’ясних консервів краще відмовитись.
  • Фізична активність. Регулярна фізична активність не тільки допомагає зменшити надлишок жиру в організмі та пов’язаний із цим ризик розвитку захворювань, але й може допомогти зменшити ризики розвитку раку товстої кишки, молочної залози та ендометрія. Регулярна фізична активність надає не лише додатковий захист від раку, а й покращує здоров’я в цілому. Регулярна фізична активність, підтримка здорової ваги тіла, а також правильне харчування – це ті прості речі, що рятують життя.
  • Тютюн. Тютюновий дим містить принаймні 80 різних речовин, що викликають рак (канцерогени). Під час вдихання диму хімічні речовини потрапляють у легені, переходять у кровотік і розносяться по всьому тілу. Ось чому куріння або жування тютюну не тільки викликає рак легенів і ротової порожнини, але також пов’язане з багатьма іншими видами раку. Чим більше людина курить, чим у молодшому віці вона починає палити і чим довше продовжує палити, тим більше підвищується ризик розвитку раку. За даними ВООЗ, 22% онкохворих людей у світі помирають від раку, який виник внаслідок куріння. В свою чергу відмова від куріння, зменшує ризик розвитку раку на 70%.
  • Іонізуюче випромінювання. Радон, рентгенівські промені, гамма-промені та інші форми високоенергетичного випромінювання – створені людиною джерела радіації можуть викликати рак і становлять ризик для працівників. Тривалий і незахищений вплив ультрафіолетового випромінювання сонця, сонцезахисних ламп і солярію також може призвести до меланоми та злоякісних пухлин шкіри. Люди зі світлою шкірою, люди з великою кількістю родимок або ті, у кого в родині були випадки меланоми або немеланомного раку шкіри, знаходяться в групі найбільшого ризику. Однак у людей будь-якого відтінку шкіри може розвинутися рак шкіри. Влітку обов'язково варто використовувати сонцезахисні засоби, які захищають шкіру від пагубного впливу.
  • Небезпеки на робочому місці – деякі люди ризикують піддатися впливу речовин, що викликають рак, через роботу, яку вони виконують. Наприклад, було встановлено, що у працівників хімічної промисловості, що займаються фарбуванням, частіше, за інших людей, хворіють на рак сечового міхура. Азбест є загальновідомою причиною раку на робочому місці, зокрема раку під назвою мезотеліома, який найчастіше вражає оболонку легенів.
  • Інфекції. Нерідко рак виникає внаслідок інфекційних захворювань. Інфекційні агенти спричиняють приблизно 2,2 мільйона смертей від раку щорічно. Це не означає, що вказаними видами раку можна заразитися як інфекцією; скоріше вірус може спричинити зміни в клітинах, що підвищує ймовірність того, що вони стануть раковими. Приблизно 70% випадків раку шийки матки викликані інфекціями, пов’язаними з вірусом папіломи людини (ВПЛ), тоді як рак печінки та неходжкінська лімфома можуть бути спричинені вірусом гепатиту В і С, а лімфоми пов’язані з вірусом Епштейна-Барра. Раніше бактеріальні інфекції не вважалися збудниками раку, але новітні дослідження показали, що у людей, в шлунку яких є інфекція Helicobacter pylori, розвивається запалення слизової оболонки шлунку, що підвищує ризик захворіти на рак шлунку. Профілактичні заходи включають вакцинацію та профілактику інфекційних і паразитарних захворювань.

Більшість форм раку можна вилікувати на початкових стадіях. Так, наприклад, рак молочної залози на I стадії виліковний у 95% жінок. Натомість кожній четвертій жінці в Україні рак грудей діагностують вже на ІІІ-ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується. Схожа ситуація і зі здоров'ям чоловіків – у 21% випадків рак простати виявляють вже на метастатичних стадіях. Існують економічно ефективні тести, які допомагають на ранній стадії виявити колоректальний рак, рак молочної залози, шийки матки та порожнини рота, а також розробляються додаткові тести для інших видів раку.

Для раннього виявлення раку та своєчасно розпочатого лікування варто щороку проходити медичні профілактичні огляди. Жінки обов'язково мають обстежуватись у мамолога, до 40 років щороку робити ультразвукову діагностику, після – мамографію. Чоловіки ж мають проходити профілактичний огляд в уролога раз на рік.

Таким чином, якщо вести здоровий спосіб життя, ризик захворіти на рак можна значно знизити, а лікування, яке було почате на ранніх стадіях захворювання, дає хороші результати і збільшує шанси на довголіття. Рак – це не вирок. Це хвороба, з якою можна боротись і яку можна перемагати!

 

Як зменшити ризик розвитку раку: 5 правил щоденного життя

 

Кількість випадків раку щороку зростає у всьому світі і на жаль, така ж тенденція спостерігається і в Україні. Чи дозволити цим показникам зростати і надалі – залежить від кожного з нас.

Прості правила, що допоможуть зменшити ризик захворіти на рак:

  1. Зберігайте здорову вагу і будьте фізично активними.

Регулярна фізична активність є обов’язковою та незамінною складовою здорового способу життя у будь-якому віці. Всього 30 хвилин фізичних вправ в день суттєво зменшать ризик серцево-судинних захворювань, інсульту, діабету та раку. Мінімальна тривалість помірної та середньої за інтенсивністю фізичної активності повинна становити 30 хвилин на день або 150 хвилин на тиждень. Якщо Вам більше підходять високо-інтенсивні фізичні вправи, то їх тривалість повинна складати щонайменше 15 хвилин на день або 75 хвилин на тиждень.

2. Скоротіть споживання фаст-фуду та солодких напоїв, червоного та обробленого м’яса (ковбас, сосисок, копчених продуктів). Червоне м’ясо є хорошим джерелом заліза, цинку, багатьох незамінних амінокислот, а також таурину, карнітину, коньюгованих лінолеїнових кислот, креатину, та вітаміну В12. Водночас люди, які регулярно їдять великі порції червоного і процесованого м’яса (ковбаси, сосиски, копчені вироби), частіше хворіють на серцево-судинні хвороби, рак і передчасно помирають. Надлишок процесованого м’яса в раціоні збільшує ризики появи раку товстої кишки, підшлункової залози та простати. При надмірній кількості в раціоні білкової їжі, будь-якого походження, збільшується інсуліноподібний фактор росту. Він може брати участь в розвитку пухлин.

Готового червоного м’яса бажано їсти не більше 70 грамів на день або порцію розміром з долоню. Також не бажано вживати його кожного дня. Намагайтесь повністю відмовитись або мінімізувати вживання процесованих м’ясних продуктів – не частіше 3-х разів на тиждень та не більше 50 грамів на день, якщо відмовитись важко.

  1. Притримуйтесь принципів здорового харчування.

Організм отримує достатню кількість корисних речовин та енергії, якщо щодня споживати продукти з основних п’яти груп:

  • Різноманітні та різнокольорові овочі, а також бобові: 300 г овочів за 4-5 порцій та 75 г бобових на добу;
  • Фрукти та ягоди: 300 г за 2 порції на добу;
  • Цільні злаки або злакові продукти, які зберігають у своєму складі максимальну кількість харчових волокон – хліба, каші, пластівців, макаронних виробів (70г цільних злаків для жінки та 90г – для чоловіка).
  • Нежирне м’ясо та птиця, риба, яйця, горіхи та насіння: переважно м’ясо птиці, 2-3 рибні страви на тиждень, 1-2 яйця на добу, 2 ложки горіхів та насіння на добу.
  • Молоко, йогурт, сир, переважно із помірним вмістом жиру, або їх альтернативи: низької та помірної жирності, 2,5-3 порції на добу.
  1. Відмовтесь від куріння та алкоголю.

Тютюновий дим містить принаймні 80 різних речовин, що викликають рак. Під час вдихання диму хімічні речовини потрапляють у легені, переходять у кровотік і розносяться по всьому тілу. Чим більше людина курить, чим у молодшому віці вона починає палити і чим довше продовжує палити – тим більше підвищується ризик розвитку раку. За даними ВООЗ, 22% онкохворих людей у світі помирають від раку, який виник внаслідок куріння. В свою чергу відмова від куріння, зменшує ризик розвитку раку на 70%.

Алкоголь – це головна причина смертності та інвалідності для людей у віці 15-49 років та сьома причина для всіх вікових груп у світі. До основних причин смертності, спровокованої алкоголем, відносяться: серцево-судинні захворювання, різні види раку (молочної залози, печінки, кишківника), цироз печінки, інфекційні хвороби, аварії, травми. Безпечної дози алкоголю не існує! Незалежно від кількості, вживання алкоголю негативно впливає на організм.

5. Не відмовляйтесь від грудного вигодовування. Це запорука здоров’я не лише дитини, а й жінки. З молоком матері немовля отримує поживні речовини та вітаміни, а також антитіла – захист від хвороб. Від грудного вигодовування отримують користь і матері, у яких знижується ризик розвитку раку молочної залози, раку яєчників та діабету.

Вчасно проходьте профілактичні огляди у свого сімейного лікаря чи терапевта. Ваш лікар вчасно виявить ризики для здоров’я, допоможе відкоригувати спосіб життя, а за потреби – направить на аналізи та дослідження, до вузькопрофільних спеціалістів. Більшість форм раку можна вилікувати на початкових стадіях. Якщо ви помітили будь-які зміни у своєму здоров’ї – негайно зверніться до свого сімейного лікаря чи терапевта. Він спрямує вас на відповідні обстеження чи до вузького спеціаліста.

Онко-скринінг: які обстеження і у якому віці треба проходити чоловікам та жінкам

 

Більшість форм раку можна вилікувати на початкових стадіях. Наприклад, рак молочної залози на I стадії виліковний у 95% жінок. Натомість кожній четвертій жінці в Україні рак грудей діагностують вже на ІІІ-ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується. Схожа ситуація і зі здоров’ям чоловіків: у 21% випадків рак простати виявляють вже на метастатичних стадіях.

Які обстеження і в якому віці слід пройти жінкам

Жінкам від 20 до 29 років треба проходити:

  • Клінічне обстеження грудних залоз – 1 раз на рік;
  • Цитологічну діагностику (ПАП-тест) на рак шийки матки – з 21 року, 1 раз на 3 роки.

Жінкам від 30 до 39 років треба проходити:

  • Клінічне обстеження грудних залоз – 1 раз на рік;
  • Цитологічну діагностику (ПАП-тест) та тест на вірус папіломи людини (ВПЛ-тест) – 1 раз на 5 років.

Жінкам від 40 до 49 років треба проходити:

  • Клінічне обстеження грудних залоз – 1 раз на рік;
  • Мамографію – 1 раз на 2 роки;
  • Цитологічну діагностику (ПАП-тест) та тест на вірус папіломи людини (ВПЛ-тест) – 1 раз на 5 років.

Жінкам від 50 років та старшим треба проходити:

  • Клінічне обстеження грудних залоз – 1 раз на рік;
  • Мамографія – 1 раз на 2 роки
  • Колоноскопію – 1 раз на 5 років.


Після 60 років інші обстеження призначає сімейний лікар чи терапевт за потребою.

 

 

Які обстеження і в якому віці слід пройти чоловікам

Чоловікам від 40 до 49 років треба проходити:

  • Огляд у уролога – 1 раз на рік.

Після огляду лікар може призначити аналіз крові на ПСА-тест (Простат-специфічний антиген).

Чоловікам від 50 років і більше треба проходити:

Огляд у уролога – 1 раз на рік.Після огляду лікар може призначити аналіз крові на ПСА-тест (Простат-специфічний антиген).Колоноскопію – 1 раз на 5років.


Після 60 років інші обстеження призначає сімейний лікар чи терапевт за потребою.

 

  • Важливо: Якщо ви помітили будь-які зміни у своєму здоров’ї – негайно зверніться до свого сімейного лікаря чи терапевта. Він спрямує вас на відповідні обстеження чи до вузького спеціаліста

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень